Lidské oko je velmi choulostivý orgán, bez kterého se jen těžko obejdeme. Proto bychom měli dělat vše pro to, abychom si své oči šetřili. Mnoho z nás si ani neuvědomuje, co všechno bychom měli  pro své oči dělat a co si hlídat, abychom svému zraku neškodili. Na co si dát pozor?
modrá a zelená duhovka
Co by chtěli naše oči
1/ základní oční vyšetření
Alespoň 1x za 2 roky nebo při jakýchkoliv potížích bychom měli využít služby odborného očního lékaře, který nám zkontroluje zrak. Posoudí, zda není třeba zrak korigovat dioptrickými brýlemi nebo zda není naše oko nemocné zánětem či jiným problémem. Předejdeme tak větším zrakovým komplikacím a naše práce byude rázem radostnější.

2/ úprava osvětlení v místnosti
Dbáme na klima místnosti, udržujeme přirozenou vlhkost prostředí zvlhčovačem. Vyhýbáme se světlým stěnám a pracovnímu sezení proti prudkému oslnění. Například okno si mírně zatemníme, aby nás neoslňovalo slunce zvenku. K tomu jsou ideální žaluzie, které můžeme natáčet, a tak si regulovat jas světla. Dbáme i na lampičky a jejich správné umístění.
hvězdička v oku
3/ oční cviky
Každých 20 minut je vhodné se na 20 vteřin podívat do větší vzdálenosti a tak si ulevit. Zadíváme se do stran, nahoru a dolů. Tím si oko zacvičí a zbaví se soustředěné jedné polohy, která v dlouhodobém horizontu oku škodí. I my pocítíme úlevu.

3/ přestávky v práci
Při přestávce je vhodné dopřát si procházku po místnosti a zadívat se například do přirozené zeleně, jako je tráva, stromy atd.

4/ zvlhčování očí
Pokud vám oční lékař sdělí, že vaše oko je suché, neznamená to, že jde o chorobu. Je však vhodné takovému oku pomoci vkapáváním umělých slz, které zakoupíme v lékárně. Pomohou tak oku v jeho funkci a nás zbaví nepříjemných projevů, které obtěžují.

5/ kontaktní čočky
Kontaktní čočky zlepšují vzhled většiny jejich nositelů, nejsou ale vždy pro oko prospěšné, zejména při dlouhodobém nošení. Proto při práci s počítačem je vhodnější používat dioptrické brýle, které nevysušují rohovku jako kontaktní čočky.