Je velké množství krásných květin, které zdobí naše zahrady. Některé z nich se, ale řadí mezi přenosné. Můžete je tedy bez obav pěstovat po celé léto na zahradě. Na zimu je však musíte přemístit do bezmrazých místností nebo temperovaných skleníků.
petunie v květináči
Velkou výhodou přenosných rostlin je, že jimi můžete ozdobit jakoukoli část zahrady. Hodí se na balkony i terasy a většina z nich je velmi dekorativních. V nádobách nemusíte pěstovat jen květiny, ale také okrasné a ovocné stromky v zakrslých variantách.
rostliny v květináčích
Vyžadují přenosné rostliny zvláštní péči?
Přes léto se jim věnujeme jako ostatním zahradním květinám. Občas je přihnojíme vhodným hnojivem a zaléváme podle druhu a potřeby rostliny.
Na podzim, ale zálivku pomalu omezíme a rostliny začneme připravovat na období zimního odpočinku. Před příchodem prvních mrazíků přenosné rostliny umístíme do bezmrazé a světlé místnosti. Ideální teplota je kolem 15°C. Během období klidu v žádném případě nehnojíme a zálivku omezíme pouze na nutné minimum.
S příchodem jara rostlinu ostříháme, začneme více zalévat a přihnojíme. Pomalu ji přivykáme na přímý sluneční svit.
Mezi zástupce přenosných rostlin patří například Durman. Jedná se o polokeř s krásnými a velkými květy trubkovitého tvaru. Jde o velmi oblíbený a dekorativní druh s lidovým názvem – Andělské trumpety.
oleandry u domu
Oblíbenou přenosnou rostlinou je Vavřín vznešený – Bobkový list. Je nejen okrasný a užitečný, je také zdravý prospěšný. Jeho éterické oleje působí například proti otokům a bolestem hlavy. Zapěstovat si ho můžete i do tvaru stromku. Nesnáší mráz, před zimou je tedy také nutná ochrana. Ideální teplota pro přezimování vavřínu je kolem 10°C.
Velmi vděčnou přenosnou květinou jsou Fuchsie. Fuchsií je nespočetné množství barev. Až do pozdního podzimu je můžete nechat venku. Přezimujte na chladném, ale světlém místě.