Každý výrobek, který jde do prodeje, podléhá příslušným předpisům a normám. Ty nejsložitější procesy jsou u produktů potravinářských a lékárenských. Je to pochopitelné, mohly by ublížit velké skupině lidí.

Chcete dám na trh nový potravinářský výrobek? Není to tak jednoduché, musí splňovat mnoho hygienických předpisů a projít schválením Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Testuje se samotný výrobek, ale náročnými testy projdou i celá výroba, stroje, výrobní linky, pece apod. Nesmí se zapomenout ani na obal, který musí obsahovat všechny důležité údaje, jako je složení, alergeny, způsob uchovávání potraviny a také doby trvanlivosti.

léky

Ještě složitější způsob je registrace léčiv Technolife. Tady nejde jen o to, aby léčivo zabralo na tu kterou nemoc, ale aby se nevyskytovaly vedlejší účinky. Můžeme zrušit testování kosmetických přípravků na zvířatech, ale při testování léků moc jiných možností nemáme. Je složité prorazit na trh s novým lékem na starou nemoc, jako třeba na bolest hlavy, když všeobecně známým lékem je Ibalgin, ale pokud má nový lék méně nebo žádný vedlejší účinek, je jen otázkou dobré reklamy, postavené právě na oněch nežádoucích účincích a další den budou před lékárnou fronty a všichni budou chtít váš nový převratný lék.

léky

Stále se objevují nové nemoci, jak nám ukázal naposled Covid, ale je tu i řada nemocí, kterém už známe dlouho a stejně je neumíme vyléčit, nebo naše léky nejsou dostatečně účinné. Práce ve farmaceutickém průmyslu tak bude vždy perspektivní a bude přinášet řadu pracovních míst nejen pro chemiky a vědce, ale i pro dělníky ve výrobě. Léky si lidé budou kupovat stále, a protože se nemocí bojíme, tak nejen léky na nemoc, ale i nejrůznější preventivní doplňky stravy a podpůrné léky na imunitu. Registrace nového léku je dlouhý proces, ale pokud skutečně účinkuje, určitě se na trhu rychle prosadí.