Každý z nás může sám za sebe uznat, že je náš jazyk velmi komplikovaný, a i přesto že jej můžeme umět dokonale a znát úplně všechna pravidla pravopisu, v něm občas i tak zachybujeme. Z vlastní zkušenosti vím, že i ti, kteří jej umí naprosto dokonale, jednou za čas chybu udělají. Každý jednou za čas můžeme zachybovat, jsme přeci jen lidé, avšak neměli by se nám chyby stávat až tak často, a to především když píšeme například nějaký odborný dopis či důležitý referát. Ačkoliv máme v českém jazyce spousty pravidel, která vypadají jako jasná, někdy si i přesto nemůžeme být úplně jistí, zda je dané slovo napsáno úplně správně, jak by mělo. Bohužel nám často nepomůže ani internet, protože se občas může jednat o opravdu velmi problémový pravopisný jev a pomoc poté musíme hledat někde jinde.

vlajka na mapě

Než psaní správného „i,“ nebo „y“ ve slovech nám nejčastěji v českém jazyce dělá problém interpunkce ve větách a psaní velkých písmen. I když existují jak pro interpunkci, tak i pro psaní velkých písmen pravidla, která nám leccos vysvětlí, často zde i nevědomě chybujeme. Sami učitelé říkají, že především v interpunkci se mnohdy jedná o opravdu nejasné odůvodnění a velmi často záleží i o citu pro jazyk, zda někde čárku napíšeme, nebo ne. U velkých písmen jsou pravidla malinko jasnější, avšak bohužel jich je tolik, že se nám mohou velmi často akorát plést.
otazníky u dítěte

Kde všude můžeme hledat pomoc ohledně českého jazyka?

Pomoc můžeme vyhledávat na spoustě místech. Jako úplný základ je samozřejmě internet a různé webové stránky, které se zabývají pravopisem. Další možností jsou samozřejmě naši přátelé, známí či učitelé ve škole, kteří rozumí pravopisu v českém jazyce trochu lépe než my.
Pokud nedohledáme pomoc na žádném z těchto míst, můžeme poprosit o pomoc Ústav pro jazyk český, kde si můžeme v určité časové době zavolat na jejich telefonní linku a poprosit je bezplatně o radu, tato možnost nás může dost často zachránit, pokud nenajdeme pomoci nikde jinde.