V posledních letech se i k nám dostala možnost bydlení v karavanu. Tento životní styl má původ za oceánem, konkrétně ve Spojených státech Amerických. Zde takto bydlí mnoho lidí, neboť je to jednak levné, a za druhé to poskytuje volnost, o které se těm, kteří bydlí v klasickém kamenném domě, může jenom zdát.

Není divu, že po otevření hranic a oslavování svobody se i u nás objevili lidé, kteří byli tímto životním stylem uchváceni a chtěli jej zažít na vlastní kůži. A obchodníci byli ochotni vyhovět, a tak se i u nás objevily první karavany. Avšak zde se objevil jeden problém.

karavan1

Většina z nich je inzerována jako celoroční mobilní domy, tedy takové, že je možno v nich bydlet po celý rok. To zní sice dobře, avšak pojďme se zamyslet. V oblastech Spojených států, kde je karavanové bydlení populární, neklesají teploty ani v zimně příliš hluboko. A pokud ano, jednoduše přejedou do jižnějšího státu, kde je teplo celoročně.

To u nás samozřejmě není možné. Je nutné počítat s tím, že teploty mohou v noci klesnout na nižší hodnotu než je třicet stupňů pod nulou, zatímco přes den se nemusí vyšplhat nad minus patnáct. Otázkou je, zda je možné za těchto podmínek karavan dostatečně vytopit.

Na jednu stranu je zde fakt, že se jedná o poměrně malý prostor. To má samozřejmě i tu nevýhodu, že v něm v zimě bude člověk zavřen celý den. A pokud má rodinu, může se velmi snadno dostavit ponorková nemoc.

karavan2

Avšak stěny jsou vyrobeny pouze z tenkého plechu, který dobře vede chlad z vnějšku. Takže, ano, je možné jej vytopit, avšak pouze za cenu velkých nákladů. Bude totiž nutné použít přímotop, a ty mají poměrně velkou spotřebu elektrické energie. A tu bude třeba konstantně v karavanu dobíjet.

Závěrem lze tedy říci, že pro naše české podmínky tento způsob bydlení příliš vhodný není. Raději zůstaňme v našich pohodlných, teplých kamenných domech.