Uvažujete někdy nad tím, jaké to asi je, nasednout do sedla a toulat se krajinou? Jízda na koni je nejen prospěšná vašemu fyzickému zdraví, ale má spoustu jiných benefitů. Co byste měli vědět, než se přihlásíte do jezdecké školy, a co budete potřebovat?

Vhodný věk, kdy začít

Začít jezdit na koni můžete v jakémkoliv věku. U dětí lze začít už ve třech letech, pokud seženete zkušeného trenéra. Ani v padesáti však není pozdě, pokud nehodláte začít závodit. 

hnědý kůň

K čemu je to dobré?

Jízda na koni je nejen skvělý relax, ale je i zdraví prospěšná. Ačkoliv si mnozí myslí, že jen vylezou do sedla a vezou se, je k tomu potřeba zlepšovat fyzičku, protože koně pobízíte stehny a lýtky, ruce zase musí být dostatečně silné, aby zvládly koně krotit. Je to sice trošku zápřah, ale stojí to za to. Mimo jiné je však jízda na koni dobrá pro změnu životního stylu a pro lepší psychiku. Už samotná péče o koně vás přiblíží k těmto úžasným zvířatům. Koně si totiž můžete před každou jízdou sami vyhřebelcovat, v některých stájích dokonce musíte. A po jízdě taky. Naučíte se tak starat o tohoto úžasného, důstojného tvora, který se časem může stát vaším blízkým přítelem. Trávit čas u koní je svým způsobem dokonce terapie, která se často používá u lidí s vážnými psychickými obtížemi, nebo pro fyzicky, či mentálně postižené osoby. 

dívka s koněm

Co si musíte pořídit?

Ačkoliv koně vám zapůjčí v jezdecké škole, nebo jízdárně, výbavu je lepší mít vlastní. Tou výbavou však není myšleno sedlo, nebo otěže, ale výbava správného jezdce. Rozhodně budete potřebovat kvalitní jezdeckou přilbu, která vás ochrání při případném pádu z koně. A to se občas stává, ale nemusíte mít strach, není to tak děsivé, jak to zní. Dále pak chapsy, což jsou takové pevné návleky na nohy, které chrání vaše lýtka před odřením. Zbytek vašich nohou ochrání rajtky, nebo jezdecké legíny. Není dobré zapomínat ani na ruce. Dlaně se snadno odřou, proto je třeba je chránit speciálními jezdeckými rukavicemi. A nakonec pevné jezdecké boty. Není to malá investice, protože kvalitní výbava něco stojí, ale rozhodně se nejedná o vyhozené peníze.